Sık Sorulan Sorular
İletişim Bilgileri
Becker Türkiye
anasayfa1
IFRS Programları
DipIFR Sertifikası

item  ACCA ve IFRS Eğitimleri

item  Program Danışmanları

item  Kurumsal Müşteriler

item  ACCA Hazırlık Setleri

Sık Sorulan Sorular

DipIFR nedir?
Kimler DipIFR Sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
Sertifika almak için kaç sınava girmek gerekiyor?
Türkiye'de sınavlar nerede yapılmaktadır?
Sınavlar ne zaman ve nerede alınabiliyor?
Sınav başvuruları ne zaman yapılmalıdır? Sınav ücreti ne kadardır?
Sınav süresi nedir ? Sınav içeriği ve formatı nasıldır?
Detaylı sınav içeriğine nasıl ulaşabilirim?
Raporlama standartlarında yapılan değişiklikler sınav içeriğini etkiliyor mu?
Eski sınav sorularına ve örnek sorulara nasıl ulaşabilirim?
Sınav puanlama sistemi nasıl?
Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
DipIFR Sertifika Hazırlık Programı eğitimleri nerede ve ne zaman verilecek?
DipIFR Sertifika Hazırlık Programı'na katılmak için ne yapılması gerekiyor?
DipIFR Sertifika Hazırlık Programı’nın danışmanları kimler olacak?

DipIFR nedir?
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting), dünyanın en büyük muhasebe kuruluşlarından birisi olan ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) tarafından verilen ve tüm dünyada tanınırlığı olan, Uluslararası Finansal Raporlama alnında profesyonel yetkinliklerinizin ölçüllmesine ve belgelenmesine yönelik uluslararası nitelikte bir sertifikasyondur.  Bu sertifikasyonu almaya hak kazanan profesyoneller, tüm dünyada kabul gören ACCA DipIFR derecesine sahip olurlar.

DipIFR Sertifikası'nı almak için, sırasıyla, sınav başvurusunu yapmak ve gerekli dokümanları belirlenen tarihlerde ACCA'ya iletmek, ACCA tarafından yılda 2 kez gerçekleştirilen sınava girmek ve sınavdan en az %50 başarı elde etmek gerekmektedir.

Kimler DipIFR sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
Finansal raporlama konusu ile ilgilenen, IFRS alanında İngilizce terminolojiye hakim ve en az 3 sene mali işler, finans veya denetim alanında görev yapmış olan, mevcut profesyonel birikimlerini uluslararası nitelikte bir yetkinliğie taşımak isteyen tüm profesyoneller bu programa katılabilirler. DipIFR sertifika sınavları ve hazırlık materyalleri İngilizcedir. Bu sertifikayı alabilmek için iyi derecede iş ingilizcesi bilmek ve IFRS alanında İngilizce terminolojiye hakim olmak gerekmektedir.

Sertifika almak için kaç sınava girmek gerekiyor?
DipIFR sertifikası tek sınav ile verilen bir sertifikasyondur. Bu sertifikayı almak için her yıl Haziran ve Aralık aylarında ACCA tarafından önceden belirlenen bir günde alınan sınavdan %50 başarılı olmak gerekmektedir. Sınav dili İngilizcedir.

Türkiye'de sınavlar nerede yapılmaktadır?

DipIFR sınavları Türkiye'de British Council tarafından İstanbul'da belirlenen sınav merkezinde gerçekleştirilmektedir.

Sınavlar ne zaman alınabilmektedir?
DipIFR sertifika sınavları yılda 2 kez Haziran ve Aralık aylarında önceden ACCA tarafından duyurulmuş belirli bir günde, tek oturumlu ve 3 saat 15 dakika süren İngilizce yazılı sınav olarak gerçekleştirilmektedir.

Sınav geçme notu 100 puan üzerinden 50 puandır.

Sınav başvuruları ne zaman yapılmalıdır? Sınav ücreti ne kadardır?
Kayıt ve sınav işlemleri için doğrudan ACCA ile bağlantıya geçilmesi gerekmektedir. Tüm kayıt işlemleri “online” gerçekleştirilmektedir. Kayıt işlemleri ve sınav belgelerinin en geç,

    Aralık sınavı için Ekim ayının 3. haftası
    Haziran sınavı için Nisan ayının 3. haftası

ACCA’ya iletilmesi gerekmektedir.

Sınav kayıt ücretleri her sınav için ACCA tarafından belirlenip duyurulmaktadır. Bu ücretler 2018 yılı sınavları için erken kayıtlarda 185 GBP olarak belirlenmiştir.

Güncel DipIFR sınav ücretlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ödenen kayıt ücreti karşılığında sınava girme hakkı yatırıldığı tarihten başlayarak iki yıl içinde, başka bir deyişle dört sınavlık bir dönem içinde kullanılabilir. Bu ücret yalnızca tek bir sınav için geçerlidir.

Sınav süresi nedir ? Sınav içeriği ve formatı nasıldır?
DipIFR sertifika sınavı 3 saat süren bir yazılı sınav olarak gerçekleştirilmektedir. Sınav dili İngilizcedir.

Detaylı sınav içeriğine nasıl ulaşabilirim?
ACCA, her yıl ve yılda bir kez olmak üzere sınav içerik dokümanlarını yayınlamaktadır. Bu dokümanlarda detaylı olarak geçerli standartlar, bir önceki seneye göre  yapılan değişiklikler, sınav kapsamında ve kapsamı dışındaki konular belirtilir. ACCA DipIFR sınavı güncel içerik dokümanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Raporlama standartlarında yapılan değişiklikler sınav içeriğini etkiliyor mu?
Evet. Bununla ilgili ACCA tarafından izlenen bir prosedür vardır. Her yıl 30 Eylül tarihi itibarı ile geçerli olan standartlara göre bir sonraki senenin sınav içeriği belirlenir. Örnek vermek gerekirse, 30 Eylül 2018 itibarı ile IASB tarafındasn geçerli kabul edilen raporlama standarltarı ve değişikliklere göre 2019 yılı sınav içeriği belirlenir. 30 Eylül 2018'den sonra geçerli olan değişiklikler (eğer ACCA DipIFR müfredatında özellikle belirtilmemiş ise) 2019 yılı sınavlarında dikkate alınmaz.

Eski sınav sorularına ve örnek sorulara nasıl ulaşabilirim?
Eski sınav soruları ve örnek sorular ACCA tarafından düzenli olarak yayınlanmaktadır. Geçmiş DipIFR sınav sorularına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınav puanlama sistemi nasıl?
DipIFR  sertifika sınavı tek oturumda 3 saat süren ve 2 bölümden oluşan bir yazılı sınav olarak gerçekleştirilmektedir. Sınav geçme notu 100 puan üzerinden 50 puandır. DipIFR sınav dili İngilizcedir.

Sınav hesaplama ve yorum sorularından oluşmaktadır. Bazı sorular senaryo/vaka çalışması yöntemine göre hazırlanmıştır. Sınavda Bölüm A genel olarak hesaplama içeren soruları, Bölüm B ise hesaplama ve yorum gerektiren soruları içermektedir.

Bölüm A: 1 Konsolidasyon Sorusu

40 puan

 

Bölüm B: 3 Senaryo/Vaka Sorusu (her biri 20 puan)

60 puan

 

Toplam

100 puan

 

 

Sınav 40 puan değerinde detaylı hesaplama içeren bir konsolidasyon sorusu, ve her biri  20 puan değerinde 3 adet  IFRS ile ilgili bilgiyi ölçen ve yorum gerektiren sorudan oluşur.

Sınav, kayıt işlemleri ve program içeriği ile ilgili daha detaylı içeriğe bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav sonuçlarını, ACCA internet sitesinden kişisel hesabınıza (myACCA) giriş yaparak, sınav tarihinden sonra yaklaşık 8 hafta sonra öğrenebirsiniz. Sınav sonuçları,

    Haziran sınavları için Ağustos ayının 3. Pazartesi günü
    Aralık sınavları için Şubat ayının 3. Pazartesi günü

açıklanmaktadır.

DipIFR Hazırlık Programı eğitimleri nerede ve ne zaman verilecek?
DipIFR Sertifika Hazırlık Programı İstanbul'da yürütülmektedir. Hafta sonları 09.00-16.00 arasında ve toplam 8 gün olarak yürütülmekte olan program, Kapsamlı ve Uygulamalı IFRS (4 gün) ve İleri Seviye IFRS ve Konsolidasyon (3 gün) olmak üzere 2 bölüm ve 7 gün olarak yürütülmektedir. ACCA DipIFR Hazırlık Programı detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

DipIFR Hazırlık Programına katılmak için ne yapılması gerekiyor?
DipIFR Hazırlık Programı'na kayıt olmak için öncelikle kayıt ve iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz.

DipIFR Hazırlık Programının danışmanları kimler olacak?
DipIFR Program Danışmanları, DipIFR, CPA ve CMA sertifikalarına sahip sertifika programının kapsadığı alanlarda yetkin ve deneyimli profesyonel yöneticilerden oluşmaktadır. DipIFR Program Danışmanları'nın kısa özgeçmiş bilgilerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Becker Türkiye

© 2018 Becker Professional Education Türkiye

Yasal Bildirimler | Bize Ulaşın